نمای ساختمان
12
نوامبر

نمای خشک مدرن

سرامیک :

سرامیک یکی از مصالحی است که بطور عمده در ساخت نمای خارجی ساختمان استفاده می شود.علت این امر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی سنگ و سرامیک خشک است که آن را به عنوان یکی از مناسب ترین مصالح ساختمانی شناسانده است.
از جمله این موارد زیر اشاره کرد :
۱) مقاومت در برابر باران های اسیدی
۲) مقاومت در برابر اشعه خورشید
۳) پایداری مناسب در برابر تغییرات دما در فصول مختلف سال
۴) تنوع رنگ
۵) عدم جذب ذرات و غبار معلق در هوا
نصب سرامیک بر روی نمای خارجی به ۲ روش نصب خشک و دوغابی صورت می‌پذیرد.
ویژگی های نصب خشک : امکان جداشدن از نما بر اثرمرور زمان، امکان جداشدن از نما بر اثر زلزله، طول عمر مفید حداقل 50 سال، سرعت اجرای بالا.
ویژگی های نصب دوغابی : عدم جدا شدن از نما بر اثرمرور زمان، عدم جداشدن از نما بر اثر زلزله، طول عمر مفید حداقل 10 سال، سرعت اجرای پایین.

سرامیکسرامیک

نصب سرامیک در نمای خشک به دو روش کلی اجرا می شود :
روش نصب غیر نمایان :
در این سیستم از انکروبراکت های مخصوصی استفاده می‌گردد که هیچ کدام از قطعات اتصال قابل رویت نیستند.
روش نصب نمایان :
در این روش قطعات اتصالی قابل رویت می باشند و ویژگی اصلی آن سرعت نصب و سبک‌تر بودن سازه و زیرسازی می‌باشد.
ورق‌های اچ پی ال (HPL) :
HPL مخفف (High Pressure Laminate) صفحاتی هستند که از ترکیب لایه‌های سلولزی و رزین‌های فنولیک بوجود می آیند.این ترکیب پس از قرار گرفتن در دمای بالای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد و فشار ۸۰bar تبدیل به صفحات محکم با مشخصات فنی ویژه می‌شوند. سطوح نهایی این صفحات توسط لایه‌های رنگین (طرح چوب، طرح سنگ، طرح های دیجیتال، رنگ های ساده و مرکب … ) و پوشش ضد خش پوشانده می شوند.این ورق‌ها که با نام فرمیکا نیز شناخته می‌شوند، از لایه‌های مختلف کاغذ کرافت تشکیل شده‌اند.در فرآیند تولید این ورق‌ها لایه‌های مختلف کاغذ کرافت به همراه روکش نهایی ورق به رزین‌های ترموست آغشته شده و در دما و فشار بالا به یک ورق متراکم و یکپارچه تبدیل می‌گردد.
ورق‌های اچ پی ال (HPL) شرایط بسیار مناسبی را برای طراحی نما در اختیار طراح قرار می دهند. نصب این ورق‌ها به‌‌عنوان یکی از مصالح نمای خشک آسان و سریع بوده، در برابر عوامل جوی مانند تابش آفتاب تغییر رنگ نمی‌دهند. وزن آن‌ها سبک بوده و به آسانی نیز قابل شستشو هستند .با توجه به این مزایا و موارد بسیار دیگر می‌‌توان گفت ورق‌های اچ پی ال (HPL )گزینه مناسبی برای طراحی نمای ساختمان می باشند. در طراحی نما با استفاده از ورق‌های اچ پی ال (HPL) بایستی به انتخاب روش مناسب با توجه به شرایط طراحی نما نیز دقت شود؛ به‌‌عنوان مثال ازجمله مواردی که ممکن است استفاده از این مصالح مناسب را در طراحی نما محدود کند ،محدودیت این‌گونه پانل‌ها در سطوح منحنی است. البته استفاده از ورق‌های اچ پی ال (HPL) در نماهای منحنی نیز امکان‌پذیر است؛ اما انتخاب ضخامت ورق و روش نصب آن در این چنین شرایطی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود .

ورق‌های-اچ-پی-ال-(HPL)

ورق‌های اچ پی ال (HPL)

پانل‌های GFRC :
GFRC  یا Glass Fiber Reinforced Concrete ، بتن مسلح شده با الیاف شیشه می‌باشد که به دلیل فیبرهای شیشه ،خواص کششی و مقاومت بالایی را درعین سبک بودن دارا می باشد. جهت استفاده از این مصالح در نمای ساختمان‌ها، به یک شبکه فولادی زیرسازی نیاز است تا علاوه بر افزایش استحکام GFRC در هنگام بالا بردن و نصب،امکان ایجاد اتصالات مناسب را با سازه اصلی نما فراهم کند.
GFRC دوست طبیعت :
با وجود الیاف و ترکیبات شیمیایی از گسترش ریزگردها در محیط جلوگیری می کند. به علت تولید صنعتی از ایجاد صدا، غبار و گازهای سمی جلوگیری می‌کند .از مصرف سنگ‌های طبیعی، چوب و سایر فرآورده‌های ارگانیک جلوگیری می کند.
کاربردهای:  GFRC
نماسازی بیرونی و داخلی ساختمان
مبلمان شهری
قطعات دکوراتیو
پنل های دکوراتیو
ساخت گنبد
طراحی داخلی
لند اسکیپ
طراحی مدولار

مراحل تولید پانل‌های GFRC:
۱) تولید چند مرحله ‌ای:  فیبر و دوغاب به‌صورت مکانیکی در داخل قالب با استفاده از غلتک و ماله با هم مخلوط شده و متراکم می شود. در حالت متداول از اسپری برای پاشش این مواد استفاده شده و در تولید محصولاتی از قبیل پانل‌های پوششی معماری، کانال‌ها و عناصر نما بهره گرفته می شود.
۲) تولید یک مرحله‌ ای : فیبرهای پیش خردشده در میکسر بعد از اختلاط با بقیه مواد و ویبره شدهن در قالب مربوطه ریخته شده و آماده تولید در مرحله نهایی می شود این شیوه تولید به دلیل بهره‌گیری از قالب‌های متعدد، برای تولید ساختارهای کوچک معماری در مدت‌زمان کوتاه بسیار تطبیق‌پذیر و ایده آل است .
مهندسی زیرسازی پانل‌های GFRC :
روش ساخت پانل های GFRC، با سیستم Ribbed Panels تقویت شده با مقاطع FRP می باشد. این شیوه به‌صورت استاندارد در روش‌های تولید و ساخت پانل‌ها دسته‌بندی نمی‌شوند و به دلیل هزینه زیاد و مشکلات فنی (عدم تحمل بارهای لرزه ای و حرارتی) خیلی مرسوم نمی‌باشد.
شیوه مناسب دیگری که می‌‌توان در روند ساخت پانل های GFRC در نظر گرفت، GRFC با سیستم Stud Frame(سازه فولادی) می باشد.این شیوه به صورت مرسوم و جزء روش های استاندارد ذکر شده در سایت های جهانی می باشد.

پانل-GFRC

پانل GFRC

 

شبکه کابلی  :
این سیستم بروزترین سیستم نمای شیشه‌ای در دنیا بوده و از تکنولوژی خاصی بهره می‌برد.در این سیستم استفاده از یک شبکه کابل پیش تنیده در پشت شیشه باعث پایداری شیشه در مقابل بارهای جانبی و ثقلی می شود. از مزایای این سیستم پوشش دهانه‌های بزرگ و امکان استفاده حداکثر از بیشترین فضا می باشد.
سیستم شبکه افقی  :
در این سیستم نیروی پیش تنیدگی اصلی بر روی شبکه افقی می باشد و شبکه عمودی فقط برای مقابله با نیروی وزن ثقلی طراحی می شود.

سیستم شبکه عمودی  :
در این سیستم نیروی پیش تنیدگی اصلی بر روی شبکه عمودی قرار دارد و شبکه افقی برای ۴۰٪ بارهای جانبی طراحی می شود.مبتکر این سیستم در دنیا کشور آلمان بوده و به همین خاطر این شرکت از مشاوره و طراحی شرکت ورنر سوبک آلمان که یکی از خوشنام‌ترین شرکت‌های مهندسی و مشاوره در دنیا می باشد بهره میبرد.

شبکه کابلیشبکه کابلی

به اشتراک بگذارید