تماس با پشتیبانی

۹۱۰۱۸۰۱۸ - ۰۲۱

پشتیبانی ایمیل

kiancogroup@gmail.com

چوب کربونیزه

چوب در نمای ساختمان
Rate this post

چوب کربونیزه

چوب کربونیزه، به عنوان یک چوب کاملاً طبیعی، روشن، سازگار با محیط زیست، پاشش رنگ خالص طبیعی، ضد آب، ضد رطوبت، ضد خوردگی، مقاوم در برابر سایش، مقاوم در برابر درجه حرارت بالا، مقاوم در برابر اسید قلیایی و غیره میباشد.

به طور گسترده ای از آن استفاده می شود به عنوان مثال : کاغذ دیواری در فضای باز، مبلمان فضای باز، کفپوش در فضای باز، درهای چوبی در فضای باز، کرکره های چوبی، طرح های باغبانی، دکوراسیون داخلی، استخر، پارکینگ، تزئینات سقف، محافظ ساحل، خانه چوبی و …

تاریخچه چوب کربونیزه :

یک روش سنتی ژاپنی است که جهان را تسخیر کرده است.
اجدادی، بومی و مینیمالیست؛ از نظر بسیاری، این سه واژه برای تعریف معماری ژاپن آمده است، کشوری که به عنوان منبع الهام فرهنگی و فناوری برای فرهنگ های بی شماری عمل کرده است.در دهه های اخیر، تکنیک های محبوب ژاپنی نه تنها در زمینه فن آوری بلکه در زمینه های فنی و هنری در سراسر جهان گسترش یافته است.در معماری، تملک و اختراع مجدد مصالح مختلف و تکنیک های ساخت و ساز، مانند کربن سازی نمای چوبی، یک موضوع ممتد بوده است.

این تکنیک معروف که اکنون بیش از سیصد سال قدمت دارد و در ژاپن با نام Shou Sugi Ban شناخته می شود، در جزیره نائوشیما برای تصفیه چوب مورد استفاده در ساخت دهکده های ماهیگیری سنتی ساخته شد.این روش برای مقابله با خسارات وارد شده به چوب ناشی از اثرات دریا طراحی شده است.در ابتدا، این فرآیند مستلزم سوزاندن لایه بیرونی چوب با استفاده از آتش بود، با این حال، معمولاً امروزه تخته ها را با یک مشعل زغال سنگ مشاهده می کند.با این کار، الیاف خارجی چوب مجبور به واکنش می شوند، و چوب را برای دهه ها در برابر حمله موریانه ها، قارچ ها و دیگر نیروهای طبیعی مصون می دارد.

[aparat id=’Bsoau’]

فرآیند کربن سازی :

فرآیند کربن سازی باید توسط شرکت ها یا متخصصانی که در این روش آموزش دیده اند، انجام شود.این روش شامل چهار مرحله است. ابتدا سوزاندن چوب که می تواند قبل از نصب انجام شود یا مستقیماً روی نمای نصب شده اعمال شود. پس از پخت و پز، چوب را با یک شن و ماسه مخصوص مسواک زده و لایه بالایی کربن را از بین می برد و سایه جدیدی به چوب می بخشد.در دو مرحله آخر، چوب ها که از قبل رنگ آن سیاه است قبل از دریافت لایه ای از درزگیر، برای جلوگیری از ایجاد لکه در اثر نمای زغال شده، یک لایه ضد آب با روغن سرو را برای اطمینان از مقاومت بیشتر دریافت می کنند.

معمار ژاپنی Terunobu Fujimori فرآیند کربن سازی چوب را که قبلاً فقط در پروژه های بومی استفاده می شد، نوآوری کرد.
در ژاپن، استفاده از مواد دیگر مانند پلیمرها، سنگ و آلومینیوم جایگزین روش سنتی شد.با این حال، فوجیموری کسی بود که با نشان دادن سادگی ظاهری آن، آنرا به مرزهای ژاپن گسترش داد.ظاهر سخت و عجیب این تکنیک باعث شده است که معماران در مناطق مختلف جهان آن را مناسب بدانند و با کاربردها و ترکیب بندی های جدید، آن را دوباره اختراع کنند.

در برزیل، Jacobsen Arquitetura از این روش محبوب شرقی برای ساخت برخی از پروژه های مسکونی و تجاری خود استفاده کرده است.

چوب در نما
چوب کربونیزه

کربونیزاسیون چوب برای کاربردهای پیشرفته :

یک فرآیند منحصر به فرد برای تبدیل سازه های چوبی یکپارچه به کربن هایی که ساختار سلولی چوب را بدون ایجاد ترک و نقص های دیگر مرتبط با مواد زغالی حفظ می کنند، توصیف شده است.انواع مختلف چوب برای تولید موادی که با استفاده از TGA، چگالی، تغییرات ابعادی، سرعت صوتی، SEM و آزمایش مکانیکی مشخص می شوند، کربونیزه می شوند.

یک رابطه خطی بین تراکم عمده چوب و چوب کربونیزه ایجاد می شود که دامنه طیف وسیعی از گونه ها را در بر می گیرد.برای شرایط ارائه شده، چوب گازدار 82٪ از تراکم عمده چوب پیش ماده را دارد.سرعت صوتی چوبی گازدار به ترتیب از 4.7 تا 1.3 میلی متر در میکرو ثانیه برای Tilia americana و Ochroma pyramidale متغیر بود.

آزمایش مکانیکی نشان داد که چوب کربنیزه 28٪ قوی تر از ماده قبلی است. مورفولوژی سلولی چوب های گازدار متخلخل توصیف شده و با فوم های کربنی مقایسه می شود.

گروه تجاری معماری کیان ارائه دهنده انواع چوب ترمو کندسوز (ضدحریق) و ورق کامپوزیت ارزان و با کیفیت میباشد.