چوب osb

چوب OSB چیست؟

چوب OSB یک پانل چوبی فرآوری شده است که با استفاده از چسب های حرارتی ضد آب و رشته های چوبی مستطیلی شکل که در لایه های چوب چیده شده اند ساخته شده است.

از نظر استحکام و عملکرد در برابر انحراف، تاب برداشتن و اعوجاج مقاومت می کند.

OSB چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت این چوب میتوان از کل درختان استفاده کرد ولی بیشتر از درختان کج، گره دار و تغییر شکل یافته استفاده می کنند که در غیر این صورت بلا استفاده خواهند ماند. در سالیان قبل  OSB از درختان صنوبر با قطر کم  ساخته می‌شد. 

بعد با رزین ضد آب مخلوط می شوند و در حصیرهای ضخیم با هم قرار می گیرند، که سپس تحت حرارت و فشار به هم می چسبند. تولیدکنندگان از انواع فرآیندهای ساخت مختلف برای ارائه طیفی از محصولات OSB استفاده می کنند. نتیجه، پانل های ساختمانی  و یکنواخت، با ویژگی های پیشرفته، و مقاومت بالا و مقاومت در برابر آب است.

مصارف OSB شامل پوشش کف، سقف و دیوار در سازه‌های چوبی با قاب و غیره می باشد.

OSB برای چه مواردی استفاده می شود؟

تولید کنندگان طیف وسیعی از محصولات OSB را برای استفاده های ساختمانی تولید می کنند. به عنوان یک محصول چوبی سبک، مستحکم و همه کاره می توان از آن برای پوشش سقف، دیوار و کف استفاده کرد. همچنین گاهی اوقات به عنوان ماده زمینه برای تیرچه های پیش ساخته  و یک ماده پوسته برای پانل های عایق سازه استفاده می شود. به عنوان یک پانل قوی و پایدار معمولاً تاب نمی‌خورد و در برابر باد و  لرزه‌ مقاومت می‌کند. سایر کاربردهای OSB ساخت پانل‌های ون بار، پالت‌ها، ظروف صنعتی، کاربردهای دریایی و تولید مبلمان است.

آیا چوب OSB دچار پوسیدگی می شود؟

OSB را می توان برای بهبود مقاومت در برابر پوسیدگی یا آتش به صورت شیمیایی ساخت . هنگامی که به درستی با رزین ترکیب می شود در برابر آب مقاوم است. سازندگان OSB باید محصولات خود را برای تعیین اثرات بازدارنده آتش یا هر ماده شیمیایی دیگر آزمایش کنند.

مقایسه OSB با سایر محصولات چوبی

در مقایسه با سایر محصولات چوبی OSB اغلب یک محصول رایج است و برای بسیاری از موقیعت ها آن ترجیح داده می شود. OSB را می توان در پانل هایی ساخت که بزرگتر از تخته محصولات چوبی دیگر هستند. در مقایسه با تخته سه لا، OSB سنگین‌تر است و در هنگام خیس شدن بیشتر متورم می‌شود، مخصوصاً در لبه‌های پانل، و آب را برای مدت طولانی‌تری نسبت به تخته‌ سه لایه نگه می‌دارد. صرف نظر از تفاوت‌هایشان، OSB و تخته‌ سه لایی محصولات مشابهی هستند که برای برآورده کردن استانداردهای مقاومت و عملکرد ساختاری مشابهی ساخته شده‌اند. با این وجود OSB استحکام و دوام فوق العاده سبک وزن را ارائه می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چوب OSB با شماره 09129343507 (مهندس عاقلی پور) تماس بگیرید یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.